botox

Botox Uygulamaları

Botoks sizi gençleştirir mi?
Hayır, Botoks ile gençleşemezsiniz. Botoks yüzünüzdeki kırışıklıkların zaman içinde oluşmasına neden olan kasların daha az kasılmasını sağlar, böylece kırışıklıkların daha az görünmesini sağlar. Botoksla ilgili başka bir yanlış bilgi de botoksun yüz germede kullanıldığı, dudakları şişirdiği ya da yüzde gerginlik oluşturduğudur.

Botoks nasıl uygulanır?
Botoks poliklinik koşullarında (steril bir ortam ve özel ekipman gerektirmeyen) uygulanabilen basit, hızlı ve güvenli bir uygulamadır. Ortalama 5-10 dakida süren, çok ince bir iğne kullanıldığı için de ağrıya neden olmayan, anestezi gerektirmeyen bir uygulamadır.

Peki, Botoks nedir? Nasıl etkisini gösterir?
Botoks tıpta ilk olarak şaşılıkta ve istenmeyen aşırı kas spazmlarının tedavisinde kullanılmıştır. Kozmetik alanındaki faydaları sonradan keşfedilmiştir. Botoksun bugün kırışıklık tedavisi dışında migren tedavisi, yüzdeki istenmeyen kasılmalar ve tiklerin tedavisi, aşırı terlemenin tedavisi, aşırı tükrük üretiminin tedavisi, bazı kronik ağrı sendromlarının tedavisinde de kullanılmaktadır.

Botoks uygulaması ağrılı mıdır? Anestezi gerekli midir?
Botoks çok ince ve kısa iğnelerle yapıldığı için hemen hemen hiç ağrıya neden olmaz. İsteğe bağlı olarak botoks öncesi cildinize sürülecek olan his azaltıcı kremler ya da buz uygulaması çok hafif olan ağrı duyusunu daha da azaltır.

Botoksun etkisi ne kadar sürer?
Botoksun etkisi 3-4 gün içinde başlar ve maksimum etkinliği 4-8. haftalarda hissedilir. Botoksun toplam etkinlik süresi 4 -6 ay olmakla birlikte çok aktif çalışmayan kas gruplarında ve tekrarlayan botoks injeksiyonlarında etki 9 aya kadar uzayabilir.

Botoks hangi kırışıklıklarda faydalıdır?
Botoks, tekrarlayan kas hareketlerinin neden olduğu dinamik olarak adlandırılan kırışıklıklarda etkilidir. Bu kırışıklıklar sizin daha yaşlı, sinirli ya da yorgun görünmenize neden olurlar. Kaşların arasındaki, alnınızdaki, göz çevresindeki kırışıklıklar, burun üzerindeki, dudak ve ağız çevresindeki ve hatta boyun bölgesindeki kırışıklıklarda kullanılabilir. Hatta kaşları düşük olan hastalarda kaşları kaldırmak için de uygulanabilir.

Botoks uygulamasının riskleri nelerdir?
Kırışıklık tedavisinde kullanılan dozlarda hayati tehdit eden hiç bir riski yoktur. Ancak yanlış bölgelere yapılan uygulamalar sonucu istenmeyen kozmetik sonuçlar, örneğin göz kapağında düşüklük, ağız köşesinde asimetriler oluşturabilir. Botoks cildinde aktif enfeksiyon bulunan insanlara, kas hastalığı bulunan insanlara, aminoglikozit türevi antibiyotik kullananlara ve gebelere yapılmaz.

Botoks sonrası nelere dikkat etmeliyim?
İlk bir kaç saat Botoksun istenmeyen yayılımını engellemek için uyumamanızı ya da yan yatmamanızı, aynı gün ağır egzersiz yapmamanızı ya da sauna-banyoya girmemenizi öneririm. Uygulama alanlarına masaj yapmanıza gerek yoktur. Uygulama sonrasında yüz kaslarınızı normal şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.